01 Mayıs, 2010

143 - Apple Flash'a Neden İzin Vermiyor?

Cumartesi, Mayıs 01, 2010 Gönderen Berna Arslan , , , , yorum yok

Apple'ın ünlü ürünleri iPhone, iPod ve iPad'ler Flash'ı desteklemiyor. Bu duruma gelen tepkileri yumuşatmak ve duruma bir açıklık getirmek için Apple'ın kurucusu Steve Jobs bir açıklama yapmış ve kısaca şunları söylemiş:

"Flash, PC zamanında masaüstü bilgisayarlar için oluşturulmuş bir sistemdir ve mobil uygulamalara uygun değildir. Çünkü mobil uygulamalar, pil ömrünün önemli ve kısıtlı olduğu aletlerde çalışır, Flash pil ömrü düşünülerek oluşturulmamıştır. Aynı zamanda dokunmatik ekran da düşünülmemiştir, birçok uygulama fare düşünülerek yapılmıştır. App Store'da şu anda 200.000'in üstünde uygulama vardır ve oyunların mutlaka Flash ile geliştirilmesi gerekmemektedir. HTML5 gibi yeni standartlar mobil uygulamalarda hakim olacaktır." Tüm metnin İngilizcesine şuradan ulaşabilirsiniz. 

Bu duruma karşıt bir cevap da Flash'ın bağlı olduğu şirket olan Adobe'un en üst düzey teknoloji müdürü Kevin Lynch'ten gelmiş. Lynch de Flash'ın internetteki tüm sitelerde rahatça gezinme imkanı sağladığından bir mobil alet için olmazsa olmaz olduğunu ve HTML5'ten daha iyi olduğunu söylemiş. En çok ziyaret edilen sitelerin yüzde 85'inde Flash ile oluşturulmuş bir içerik bulunduğunu ve netteki bilgisayarların yüzde 98'inin Flash'ı desteklediğini eklemiş.

0 yorum: