22 Mayıs, 2010

İki İyi Film Birden: An Education ve Up in the Air

Cumartesi, Mayıs 22, 2010 Gönderen Berna Arslan , , , , , yorum yok


Son günlerde biraz yoğundum, pek yazmaya vakit olmadı, ancak iki güzel filme denk geldim arka arkaya. Ve de paylaşmak istedim. 


Filmlerden ilki "
An Education", Türkçe olarak maalesef biraz romantik komedi havası veren bir isim olan Aşk Dersi adıyla gösterime girmiş. 2009 yapımı, konu 60'ların İngiltere'sinde geçiyor. Lisede okuyan genç, akıllı bir kız kendinden yaşça büyük bir adamla tanışır. O zamana kadar hayatı Oxford'a kabul edilmek için çalışmakla ve sevdiği hobilerle uğraşmakla geçmiş kız, kendini caz kulüplerinde ve pahalı restoranlarda bulur. Dünyası birdenbire değişen kız, eğitim ve eğlenceli hayat arasında gidip gelir. Ailesinin de gelecek kararlarında önemli bir rolü vardır. Filmi özellikle toplumun kadınlara bakış açısını yansıttığı için sevdim. Oyunculuklar da iyiydi, zaten en iyi film, kadın oyuncu ve uyarlama senaryo dallarında Oscar'a aday olmuş. Fragmanını bu adresten izleyebilirsiniz.


Bahsetmek istediğim ikinci film de "Up in the Air", yani "Aklı Havada". Bu film biraz daha duyuldu diye tahmin ediyorum, başrolde George Clooney var. Yine bir 2009 filmi. Film, şirketlerde elemanların işlerine son vermekle görevli bir adamın hikayesine odaklanıyor. Hayatı devamlı seyahat ederek geçtiği için, kendini havadayken evinde hissediyor, hiçbir bağı yok ve halinden memnun. Çalıştığı şirkette uçuş masraflarını azaltmaya yönelik yeni bir sistem devreye sokulmak isteniyor, ancak kahramanımız bu sistemi öneren genç kadının bu işten hiçbir şey anlamadığını iddia ediyor ve onu insanları işten kovma seyahatlerinden birinde yanına alıyor. Hikaye bu ikili arasında herhangi bir romantik ilişkiye odaklanmıyor, bunun için kahramanımız başka biri. Adamın hayata bakış açısı değişmeye başlıyor ve film de bunun üzerine odaklanıyor. Yine bu film de birçok dalda Oscar'a aday olmuş: En iyi film, erkek oyuncu, yardımcı kadın oyuncu (filmin iki oyuncusu), yönetmen ve uyarlama senaryo. Onun da fragmanı şurada.

İzlemediyseniz ikisini de tavsiye eder, iyi seyirler dilerim.

0 yorum: