Sonradan hazırladığım, Türk ve Dünya edebiyatında okunması gereken kitaplar listesine göz atmak için şuraya tıklayın.
 
Son zamanlarda klasiklerden giderek İki Şehrin Hikayesi, Oliver Twist gibi kitapları okudum, Anna Karenina ile devam ediyorum. Stumble'da karşıma çıkan bir sayfa sonucu biraz araştırma yapayım, okunması önerilen kitaplarla ilgili listelere bir göz atayım dedim.

Öncelikle rastgeldiğim sayfadan bahsedeyim. 30 yaşına girmeden önce okumanız gereken 30 kitap listesinde bulunan kitapların bazıları şöyle:  Hermann Hesse'nin Siddhartha'sı, Harper Lee'nin Bülbülü Öldürmek'i, Tolstoy'un Savaş ve Barış'ı. Tüm listeyi İngilizce olarak burada bulabilirsiniz.

Türk edebiyatında neler kaçırmamalı sorusuna yararlı bir cevap, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 100 temel eser arasında gösterilen kitaplar olabilir. Bu listede aynı zamanda yabancı kaynaklı eserler de var, tüm liste burada görülebilir.

Bu arada "ölmeden önce" listelerini seviyorsanız, Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap adında bir de kitap mevcut. Bu kitabın içinde Türk edebiyatından sadece 4 kitap bulunuyormuş ve onlar da şunlarmış: 
·Berci Kristin Çöp Masalları / Berji Kristin: Tales from the Garbage Hills (1983) Latife Tekin,
·Beyaz Kale / The White Castle (1985) Orhan Pamuk,
·Hayat Bir Kervansaray / Life is a Caravanserai (1992) Emine Özdamar,
·İnce Memed / Memed, My Hawk (1955) Yasar Kemal.
Amazon.com tarafından da 100 maddelik bir liste belirlenmiş. Karamazov Kardeşler, Dorian Gray'in Portresi, Cesur Yeni Dünya, Sineklerin Tanrısı, Dönüşüm gibi kitaplar bu listede yer alıyor.

Aslında herkesi etkileyen kitaplar farklı. Ve belki de okumaya meraklı her insanın kendince bir kaçırılmaması gereken kitaplar listesi vardır. Benim de aklıma gelen birkaç kitap var bu listeye yazabileceğim: Bozkırkurdu (Hesse), Tutunamayanlar (Atay), Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği (Kundera), İki Şehrin Hikayesi (Dickens), Aylak Adam (Atılgan) gibi.

Son olarak ilginizi kitaplarla dolu geniş ev kütüphaneleri çekiyorsa buraya bakmanızı öneririm.