07 Haziran, 2011

280 - Düğün Deneyimleri #5 : Abartmayın!


"Olmuşken en iyisi olsun" Türklerin en sevdiği laflardan biridir. Çoğu zaman da en iyisi demek en pahalısı demektir. Oysa her zaman "en iyisi"nin olmasının gereği yok. Evlilik hazırlığındaki telaşlı hanımlar (nasıl olsa erkekler böyle şeyleri okumaz=)) sözüm size: Her eşyanın en pahalısı, gelinliğin en kabarığı, makyajın en ışıltılısı her zaman en iyisi değildir.

Evlilik hazırlıklarında abartıdan kaçınılacak birçok alan var, ben aklıma gelenlerden bahsedeyim belki sizin için de yol gösterici olur.

1. Makyaj

Gelinliğin beyaz olmasının tüm amacı sizi saf ve masum göstermek. Bu yüzden makyajınız abartılı olmamalı ki bu görüntüyü yakalayabilesiniz. Bugün senin günün diyerek size fazla ışıltılı veya koyu makyaj önerenleri dinlemeyin. Sade ama güzel bir makyaj, bir gelin için her zaman en iyisidir. Gelin olmanız en abartılı makyajı taşımanızı gerektirmez.

Makyajı birine yaptıracaksanız sonucun zevkinize uygun olup olmayacağını öğrenmeye çalışın. Örneğin zaten gittiğiniz bir yerse veya daha önce o kişinin yaptığı bir makyajı gördüyseniz daha iyi olur.


Eğer makyajınızı kendiniz yapmayı düşünürseniz - Prenses Kate'in bile kendi makyajını kendisinin yapmasından ilham alarak - bu konuda yetenekli olduğunuzdan emin olsanız iyi olur. Bazen aynada gözden kaçırdığınız makyaj hataları fotoğraflarda boy gösterebilir. 


Bu arada Kate Middleton'dan bahsetmişken bir videodan da bahsetmeliyim az önce gördüğüm. Middleton şöyle bir makyaj yapsa güzel olur diye düğünden önce bir video hazırlayan bir kişi gerçekten de Kate'in düğündeki görüntüsünün neredeyse aynısını yakalamış. Buradan izleyebilirsiniz.

2. Gelinlik

Öncelikle transparan gelinliklerden uzak durun! Bunların güzel durması gerçekten çok düşük bir ihtimal. Biraz aşağıdaki resimle göz zevkinizi bozayım.Transparanı seviyorsanız bunu gece elbiselerinde seve seve kullanabilirsiniz. Ancak daha önce de söylediğim gibi gelinin beyaz elbise ile yakalamaya çalıştığı masumiyet ruhuna transparan da tezat oluşturuyor. Buna benzer bir nokta da dekolte. Dekolteyi de çok abartmamakta fayda var. 

3. Ev

Eve ilk taşındığınızda her şeyin tamamen hazır ve tamam olması gerekmiyor. Sizin de eksikleriniz olabilir, bunu dünyanın sonu haline getirmeyin. Bazı şeyleri beraber tamamlamak ve kendiniz yapmak sizin de daha çok hoşunuza gidecektir.     

Önemli bir hatırlatma: Eşyalar yüzünden evlilik aşamasında ayrılan çok çift var. Vay efendim nasıl şunu almazlar, vay beyazeşyaları neden siyah istiyor vb. derken ve müstakbel gelin-damat kendi ailelerini korumaya kalkışırken ayrılmak hem üzücü hem de saçma. 

Abartmayın, sakin olun, her şey olur, ama aynı anda olması gerekmez.

4. Giriş Müziği

Salona giriş müziğini siz seçmiyorsanız muhtemelen salonun kullandığı bir müzik vardır. Siz seçiyorsanız da en nihayetinde evlendiğinizi, bunun sizin için büyük, insanlık için küçük bir adım olduğunu aklınızdan çıkarmayın =). Darth Vader müziğine gerek yok yani.

5. Konuk Sayısı

Her gelenden bir altın alırız demeyin. Bu sayı ne kadar fazla olursa sizin yorgunluğunuz ve konukların birbirlerinden kopukluğu o kadar artacaktır. 

Şimdilik aklıma gelen noktalar bunlar. Aklınızda bulundurun, rahat olun, şimdiden mutluluklar!

1 yorum:

Tuba Fıdıllıoğlu dedi ki...

Bu gelinlikler insanı evlilikten soğutur