16 Eylül, 2011

312 - iSketch

Cuma, Eylül 16, 2011 Gönderen Berna Arslan , , yorum yok

Üniversite öncesi boş zamanlarımı çok kaliteli değerlendirirdim. Bir şeyler okurdum, film izlerdim, müzik dinlerdim, bir şeyler öğrenirdim. Sanırım bu güzel zamanlar eve bilgisayarın girmesiyle bitti. Daha önce de kuzenimden gelmiş bir bilgisayar vardı. Ancak harddiski epitopu 256 mb kadardı, adam gibi internet bağlantımız hiç olmazdı ve bu bilgisayar ortaokul yıllarında her gün yüzyüze görüştüğümüz arkadaşlarımızla akşam icq'dan konuşmak için kullanılırdı. Bilgisayar bir gün iflas etti ve sadece bazı zamanlar açıldığı için kendisine duygusal bilgisayar adını vermiştim. (Bu arada bilgisayarın çökmesinde benim windows dosyasının içinden harddiskte çok yer kaplıyor diye bir şeyleri silmem de etkili olmuş olabilir.)

Neyse konudan çok saptım. Şimdiki boş zamanlarımı ne kadar kötü değerlendirdiğimi söylemek istiyordum aslında. Bilgisayar devamlı açık, internette boş boş zaman geçiriyorum. Tamam yine bir şeyler öğreniyorum ama eski zamanlarımın yerini tutmuyor. İşte yine abuk subuk bir aktivite buldum, sizlerle de paylaşayım dedim.


Bulduğum uygulama iSketch adında bir web sitesi. Online olarak bir grup insan tarafından oynanıyor. Size bir kelime veriliyor ve bu kelimeyi çizerek anlatmanız bekleniyor. Aynı şekilde başkalarının çizdiklerini de anlamanız gerekiyor. Türkçe de oynanıyor, giriş yaptıktan sonra ismi Turkish olan odalardan birine girebilirsiniz. İngilizce'niz fena değilse filmleri bileceğiniz Movies'e de girebilirsiniz. Birçok dilde oynamak mümkün. Çizerken paint'teki gibi bir menü veriliyor, değişik renkler kullanabiliyorsunuz.

Ortaokul zamanlarında kendi kendimize pictionary gibi bir oyun oynamaya sarmıştık. Çizim yapmalı oyunları severim ancak fare veya trackpad ile zor oluyor tabii. Tam kalem-kağıt zevki vermese de bu şekilde zaman "öldürebilirsiniz".

0 yorum: