30 Eylül, 2011

319 - Minimalist Müzik

Cuma, Eylül 30, 2011 Gönderen Berna Arslan , , , , yorum yok

Last.fm henüz paralı haline geçmemişken kullanıyordum ve devamlı yeni müzik keşfettiğim için çok mutluydum. O zamanlar Roberto Cacciapaglia ve Mike Paer adında iki müzisyenin müziklerine sarmıştım. Bu müzikler minimalist piyano olarak etiketlenmişti.

Öğrendiğime göre, minimal müzik, 1960'larda New York'ta ortaya çıkmış. Daha çok Amerika'da yaygınlaşmış olsa da, Avrupa'da da tanınmış besteciler var. Tanınmış besteciler arasında Ludovico Einaudi, Philip Glass, Michael Nyman gibi isimler var. Minimal müziğin özellikleri ne derseniz anladığım kadarıyla özetleyeyim: ses uyumluluğu, sabit ritim, küçük bölümlerin tekrarlanması, yavaş gelişim.

Bir sanatçının farklı parçaları da minimallik açısından değişkenlik gösterebiliyor. Bestelerin aşırı minimal olanlarına pek ısınamadım. Genel olarak bu müzik türünü sakinleştirici buluyorum, ama sıkıcı bulup sevmeyenler de olabilir. Henüz bu tarz ile tanışmadıysanız Einaudi için buraya, Cacciapaglia için buraya, Paer için buraya tıklayın.

Dipnot: Last.fm zamanlarımda bir de Greg Maroney adlı bir piyanist keşfetmiştim. O bu akıma dahil değil sanırım, ama hoş besteleri var, şuraya bir göz atabilirsiniz. 

0 yorum: