03 Ekim, 2011

320 - Michael Palin ile Yeni Avrupa

Pazartesi, Ekim 03, 2011 Gönderen Berna Arslan , , , , yorum yok

BBC Hd çok kaliteli belgeselleri yüksek çözünürlükte yayınlayan bir televizyon kanalı. Yayınladıkları başarılı belgesellerden biri de Michael Palin'in Yeni Avrupası adını taşıyan bir program. Bu belgesel, Soğuk Savaş'ın ve Avrupa'daki Sovyet etkisinin bitiminin ardından yeniden düzenlenen Avrupa'ya odaklanıyor. Gezileri sırasında Polonya, Slovenya, Bosna Hersek, Hırvatistan gibi toplam 20 ülkeyi gezen Palin, Türkiye'yi de ihmal etmiyor.

Türkiye'de İstanbul, Edirne, İzmir, Marmaris, Kapadokya'yı gezen Palin, meyhanede Şevval Sam'ı dinleyerek rakı içiyor, hamamda yıkanıyor, Kapadokya'da balona biniyor ve esprili diliyle gezdiği yerleri tasvir ediyor. Gezdiği yerler arasında Kapadokya'yı özellikle beğendiğini belirtiyor. Palin aslında bir oyuncu ve Monty Python filmi ile tanınıyor. Yeni Avrupa belgesel serisi tipik belgesellere benzemiyor, bu yüzden de ilgi çekici. 


Şehirlerin görülmesi gereken binalarına odaklanmak yerine oranın sakinleri ile konuşuyor, onların politik durumlar hakkında ne düşündüklerini, ülkelerinin geçmişini mi yoksa şimdiki halini mi tercih ettiklerini öğreniyor. Değişik adetleri, yemekleri gösteriyor. En hoş taraflarından biri ise bunları esprili bir şekilde yapıyor. Örneğin, bir ülkenin önde gelen ailelerinin katıldığı bir baloya giden Palin, ailesinin köklerinin 12. yüzyıla dayandığını anlatan bir kişi ile muhabbet ederken iç sesi şöyle diyor: "Şu an büyükannemin bir yetim olduğunu söylemek için iyi bir zaman değil.".

Gördüğüm birkaç belgeselden anladığım kadarıyla İngilizler belgesel konusunda çok iyi. Bunu sağlayan da farklı kültürlere olan samimi merakları. İzleme fırsatı bulduğum başka bir belgesel de ünlü bir aşçı olan Rick Stein'in Akdeniz ülkelerini gezdiği bir belgesel oldu. Türkiye'de Mersin ve Gaziantep'i ziyaret eden Stein, rakı sofrasında birçok meze tattı, ayrıca lahmacun, humus gibi yiyecekleri denedi. Bu adreste Stein'in kendi lahmacun denemesini görebilirsiniz.

Fırsat bulursanız bu belgesellere bir göz atın derim.

0 yorum: