11 Ekim, 2011

Filmekimi'nden İki Film

Salı, Ekim 11, 2011 Gönderen Berna Arslan , , , , , yorum yok

Filmekimi'nde iki film izleme şansı buldum. Bunlardan ilki 'Le Skylab', Türkçe adıyla 'Gökten Bir Uydu Düştü'. İkinci film ise 'Snowtown'.

Gökten Bir Uydu Düştü
'Gökten Bir Uydu Düştü', bir Fransız filmi. 'Before Sunrise' adlı güzel filmi hatırlıyorsanız, o filmin başrolündeki Julie Delpy'i de anımsarsınız. Delpy filmin yönetmenliğini yapıyor. Sıcak ve samimi bir kalabalık aile filmi. Hikaye, ailesiyle tren yolculuğu yapan bir kadının çocukluğunu hatırlaması üzerine kurulu. Böylece 1979'a, büyükannenin doğumgünü için toplanan çoluklu çocuklu kalabalık bir ailenin birlikte geçirdiği bir güne dönüyoruz. Hem duygusal hem de komik olan filmde insan kendi çocukluğunu da hatırlamadan edemiyor. Bu Fransız ailesinin bazı yönleriyle bir Türk ailesine benzemesi de izleyiciyi şaşırtıyor. Film, adını Skylab adındaki uydudan alıyor. Skylab uzaya 1973'te fırlatılmış, ancak 1979'da Dünya'ya düşmüş.

Snowtown
'Snowtown' ise çok daha sert ve rahatsız edici bir filmdi. Oldukça gerçekçi olan film zaman zaman bir belgesel havasındaydı. Bir anne ve üç çocuğu babalarından ayrı yaşamaktadır. Çocuklar karşı komşu tarafından tacize uğrar. Annenin hayatına giren yeni erkek arkadaş John, aileyle sık sık zaman geçirmekte ve çocuklarla ilgilenmektedir. Şiddete meyilli John, tacizci komşuyu mahalleden kovmakta başarılı olur ve yavaş yavaş çocuklar için bir koruyucu ve baba rolüne bürünür. Ancak John'un insan ve hayvan öldürmekte hiçbir tereddütü yoktur. John'un Avustralya'nın en korkunç seri katili olduğunu filmin sonunda öğreniyoruz. Bazı sahneler izlenecek gibi değil. Hollywood seri katil filmlerinden çok daha farklı bir yerde, çok daha hayatın içinden duruyor (zaten gerçek bir hikaye). Bu tür filmlerden rahatsız oluyorsanız pek tavsiye edilmez.

0 yorum: