02 Nisan, 2012

393 - Romalılar ve Bir Garip Sikkeleri

Pazartesi, Nisan 02, 2012 Gönderen Berna Arslan , , yorum yok

Spintria, üzerlerinde cinsel semboller veya cinsel davranışları betimleyen figürler olan sikkeler. Bu paralar M.S. 1. yüzyılda kısa bir süre boyunca Roma İmparatorluğu'nda üretilmiş. Üzerlerindeki tasvirler nedeiyle, bu paraların genelevlerde kullanılmış olabileceği önesürülüyor. 

Bir kaynağa göre İmparator Tiberius döneminde imparatorun resminin bulunduğu bir parayı tuvalete veya geneleve götüren kişi ihanet suçlamasıyla ölüm cezası bile alabilirmiş. Bu yüzden Romalıların bu tip bir para sistemi geliştirmiş olabilecekleri düşünülüyor.


Ancak bu fikre karşı çıkanlar da var, nedenleri ise şöyle: Bu paralar hamam kazılarında bulunmuş, ama genelev kazılarında ortaya çıkmamışlar. Aynı cinsel tasvirler farklı değerdeki paralara basılmış. Son olarak, bu paralarda kullanılan resimler Pompei'deki duvar resimlerinde de bulunmuş, şimdi bize garip gelse de belki bunlar o dönemin sanat anlayışının bir parçasıydı. 

Neymiş bu paralar diyorsanız buyrun efendim, daha fazlası için tıklayın:Dipnot: Paralarda eşcinsel tasvirler de yer alıyor, sanırım ilk fotoğraftaki para buna bir örnek.

Kaynak burada.

0 yorum: