29 Nisan, 2012

406 - Erkekler de aşerir

Pazar, Nisan 29, 2012 Gönderen Berna Arslan , , yorum yok

Kilo alımı, hormon seviyesinde değişimler, mide bulantısı ve uyku düzeninde bozukluklar... Bunlar sadece hamileleri değil, aynı zamanda Couvade sendromundan muzdarip olan baba adaylarını da etkileyen değişimler. Daha da ileri giden durumlarda baba adayları, doğum sancısı, doğum sonrası depresyon ve burun kanamaları yaşayabiliyor.

Couvade sendromu adını Fransızca'da "kuluçkaya yatmak" anlamına gelen "couver" kelimesinden alıyor. Erkekleri etkileyen bu sendromun üzerinde durmadan önce, kadınların da yalancı hamilelikten etkilendiğini söylemek gerekiyor. Yalancı hamilelik, hamilelik ile birlikte ortaya çıkan belirtileri gebe olmayan kadınların yaşaması anlamına geliyor. Bu belirtiler öyle ileri gidebiliyor ki, kadının karnı şişebiliyor, adet döngüsü duruyor, göğüsleri irileşiyor. 22.000 doğumdan 1 ila 6 tanesinin yalancı hamilelik olduğu gözlenmiş. Antik zamanlardan beri bilinen bir olay olan yalancı hamilelik, İngiltere kraliçesi Mary Tudor gibi ünlü kişilikleri de etkilemiş.

Yalancı hamilelik sadece insanları değil köpekleri de etkiliyor. Bu durumda köpekler, kendilerine verilmiş olan oyuncak hayvanları yavruları gibi korumaya ve onlarla ilgilenmeye başlıyor. Tedavi yöntemi ise testesteron hormonu vermek.

Erkeklere dönmek gerekirse, neden hamilelik belirtileri gösterdikleri tam olarak bilinmiyor. Geçmişte önerilen nedenler arasında anksiyete ve doğuma özenme gibi sebepler bulunuyor. Bazı çalışmalar gösteriyor ki, hamile bir kadınla birlikte yaşayan erkeklerde bazı hormonal değişimler ortaya çıkıyor.

Bazı ilkel kabilelerde kadın doğum yaparken, erkeğin de doğum yapar gibi bir yatağa yatıp acı çekmesinin kötü ruhları anneden uzaklaştıracağı düşünülüyormuş. Doğumun evden hastaneye taşınmasının, tıbbın doğumla daha ilişkili hale gelmesinin ve erkeklerin doğum sırasında kapıda beklemelerinin erkekleri doğum sürecinden uzaklaştırdığı düşünülüyor. Couvade sendromunun bu sebeplerle ortaya çıkabileceği düşünülüyor.


Kaynak: http://www.bebek.com/babalarin_hamileligi/sempatik_hamile_erkekler, http://www.nytimes.com/2006/12/05/health/05pseud.html

0 yorum: