19 Haziran, 2012

425 - Mağara adamları gibi uyuyun

Salı, Haziran 19, 2012 Gönderen Berna Arslan , , yorum yok

İlk insanlar nasıl uyuyordu? Bizim gibi gecenin belli bir zamanında yatıp deliksiz 7-8 saat uyku mu uyuyorlardı? Cevap hayır.

İlk insanların gün boyunca belli bloklar halinde uyuduğu düşünülüyor. Bunun sebebi ise gece boyunca uzun süre kesintisiz uyumanın insanları çevreden gelen tehlikelere maruz bırakabileceği. 

Günümüzde genel kanı, insanın uykusunu ayarlayan ana etkenin 24 saatlik ritim olduğu yönünde. Yani bu ritim, hava kararınca insanların uyuması ve aydınlandığında uyanması gerektiğini belirtiyor. Bazı biliminsanları ise 24 saatlik ritmin yanında "güniçi ritmi"nin de (ultradian ryhthm) önem taşıdığını iddia ediyor. Bu fikre göre insan, gün içinde enerji seviyesinde belli inişler ve çıkışlar yaşar, bu sebeple de gece uykusunu kesintisiz 7-8 saat uyumak yerine gün içinde 3-4 saatlik bloklar halinde uyuması onun için daha sağlıklıdır.

Bu fikri destekleyen bir örnek olarak Ellen MacArthur gösteriliyor. MacArthur, 2002 yılında dünyanın çevresini yelkenle dolaşma rekoruna sahip. 72 gün süren yolculuğu boyunca ise her biri en fazla 35 dakika süren kesintili uykuları olmuş.

Eğer uyku konusunda sorunlar yaşıyorsanız, önerilerden bazıları ise şöyle:
  • Zamanınızın belli bir kısmını dışarıda geçirin, yapamıyorsanız perdeleri açın içeri ışık girsin ki bol bol güneş ışığından faydalanın.
  • Güneş battıktan sonra ışık kaynaklarının kullanımını sınırlayın.
  • Yatak odanızın ısısı yüksek olmasın.
  • Bol bol et, balık, kümes hayvanı eti, sebze, meyve ve ceviz yeyin. Tahıllar, baklagiller, pirinç ve işlenmiş şekerin insanların normalde tüketeceği besinler olmadığı için uzak durulması tavsiye ediliyor (bu kısım biraz tartışmalı olabilir).
  • Meditasyon gibi yöntemlerden faydalanarak stres seviyenizi düşürün.
  • Fazla oturmayın, vücudunuz hareket etsin.
  • Kafeinden uzak durun.

Kaynak: (1) http://www.sleepwarrior.com/the-cavemans-guide-to-quality-sleep (2) http://www.dailymail.co.uk/health/article-1279204/Trouble-sleeping-The-solution-lie-ancestors-lifestyle-taking-rests-like-caveman.html

0 yorum: