26 Kasım, 2012

468 - Çocuklara verilen anlamsız veya kötü anlamlı isimler


Birkaç yazı önce yıllara göre çocuklara en çok verilen isimlerden bahsetmiştim. Bir de çocuklara verilmesi anlamsız ya da uygun olmayan ama günümüzde popüler olan isimler var. 
http://www.etkinlikpaylas.com/indir/showthread.php?10024-anne-%C3%A7ocuk-sa%C4%9Fl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-dersi-slaytlar%C4%B1
Çocuğunuza isim vermeden önce şunları göz önünde bulundurun:

Aleyna: 'üzerimize/üzerinize' anlamında Arapça bir zarf olan aleyna, sadece Kuran'da geçtiği için verilen isimlerden biri.

Ceylin: Bu ismin kökü Arapça'da isim ve yengeç anlamlarına geliyor. İnternette aradığınızda ise anlamının 'cennetin kapısı' olduğu iddia ediliyor.

Ecrin: Bu kelimenin kökü de iki anlama geliyor: 1. Ücret, 2. Ahirete ait mükafat, sevap. İnternette aradığınızda anlamının 'Allah'ın hediyesi' olduğunu göreceksiniz.

Esila: Yine Kuran'da geçtiği için verilen isimlerden biri olan esilanın anlamı 'akşamüzeri, ikindi.'
http://www.lafsozluk.com/2010/11/kz-ve-erkek-icin-ikili-cift-isimler.html#axzz2Cs0NinGQ
Jülide: Anlamı 'karışık, dağınık'. 

Minel: 'Cennetteki inci tanesi' anlamına geldiği söylenen minel, Arapça'da yalnızca -den/-dan anlamında kullanılan bir ek.

Nilda: Anlamının 'cennet kapısındaki meleklerden birinin adı' olduğu söylenen nilda, İtalyanca kaynaklı bir isim ve 'savaşa hazır' anlamına geliyor.

Nira: 'Ancak rüyada karşılaşılabilen nadide, güzel' anlamına geldiği iddia edilen nira, İbranice bir isim. Anlamı ise 'dokuma tezgahı'.

İnternette çoğu ismin anlamı yanlış yazılıyor. Tuana'yı internette aradığınızda karşınıza çıkan ilk anlam "cennet bahçesine düşen ilk yağmur damlası" olacak. Ancak Tuana kelimesine Türkçe'de Levent Yüksel'in şarkısı dışında bir yerde rastlanmadığı ve uydurma bir isim olabileceği söyleniyor. Veya Farsça 'güçlü, kuvvetli' anlamına gelen Tuvana'dan dilimize geçmiş olabileceği söyleniyor.

Bazı kaynaklarda Kezban'ın anlamının 'yalancı' olduğu söylense de, Farsça'da 'ev hanımı' anlamına gelen kedban'dan dilimize geçtiği düşünülüyor. Eğer dini yönden çekincelerinizin olduğu isimler varsa, buradaki kaynaktan faydalanabilirsiniz.

Kıssadan hisse: Anlamının cennetle ilgili olduğunu iddia ettiğiniz bir isim uydurup internete yayarsanız, gelecek neslin isim annesi/babası siz olabilirsiniz!

0 yorum: