13 Ocak, 2014

538 - "Keep calm and carry on" posterinin tarihi

Pazartesi, Ocak 13, 2014 Gönderen Berna Arslan , , , , yorum yok


"Sakin ol ve devam et". Son yıllarda interneti ele geçiren bu poster ve türevlerinin tarihinin II. Dünya Savaşı'na dayandığını biliyor muydunuz?

İngiltere'nin büyük şehirlerini hedef alan bombalamalardan sonra halka motivasyon sağlamak amacıyla 1939 yılında düzenlenen bu posterler, pek görücüye çıkmamışlar. Ta ki 2000 yılında yeniden keşfedilene kadar. Orijinal posterlerden yalnızca iki tanesinin kaldığı düşünülürken, antikalara değer biçilen Antiques Roadshow'a 20 tanesinin getirilmesiyle poster iyice ün kazanmış. 

'39 yılında 2.5 milyon adet basılan posterler umumi alanlarda asılmamış. Motivasyon sağlamak amaçlı iki başka slogan daha kullanılmış. Bunlar "Özgürlük tehlikede. Tüm gücünüzle koruyun." ve "Sizin cesaretiniz, sizin neşeniz, sizin azminiz bize zaferi getirecek.".

Posterler karakteristik bir yazı tipi ve tasarımla hazırlanarak, kraldan halka mesaj taşıma amacıyla oluşturulmuş. Tudor tacı da sembol olarak eklenmiş. 

2000 yılında dükkan sahibi Stuart Manley eski kitapların bulunduğu bir koliyi karıştırırken orijinal posterlerden birini buluyor ve çerçeveletip dükkanın duvarına asıyor. Poster müşteriler tarafından büyük ilgi görünce de kopyalarını satmaya başlıyor. Kısa zamanda poster uluslararası üne kavuşuyor ve ticari bir ürün haline geliyor. Belki de posterin tasarımının bu kadar modern görünmesi de bu durumda etkili olmuştur.

İnternet ise bu posterin farklı türleriyle dolup taşıyor.0 yorum: