05 Haziran, 2014

545 - Antik Yunan'da eşcinsellik

Perşembe, Haziran 05, 2014 Gönderen Berna Arslan , , , , , yorum yok

Zamanda geri gidip farklı çağ ve kültürlerdeki insanların yaşamlarına göz atınca toplumca normal kabul edilen değerlerin hızlı değişimine şaşmamak mümkün olmuyor. Eşcinselliğe bakış açısı da çağlar arasında en büyük değişim gösteren değerlerden biri. 


Antik Yunan'daki pederasti geleneğine göre, ergenlik çağına yeni girmiş ve savaşçı olarak yetiştirilecek erkekler, kendilerinden yaşça büyük bir erkeğin yanına eğitim amaçlı veriliyor ve bu ikilinin arasındaki cinsel ilişki toplumca normal kabul ediliyordu. Bunun yanında maskülenliğe önem verildiğinden ve maskülenlik ilişkideki role karşılık geldiğinden, iki yetişkin erkeğin ilişkisi onaylanmıyor ve bu durum toplumsal dışlanmaya yol açabiliyordu. 


Antik Yunan'ın ünlü yetişkin erkek çiftlerinin arasında Büyük İskender ile çocukluk arkadaşı Hephaestion'un aşkı/arkadaşlığı ve Aşil ile Patroklus sayılıyor. 
Kadınlar arasındaki ilişkiler hakkındaki kayıtlar az olsa da, Antik Yunan'da bir dönem thiasos adı verilen kadın topluluklarının olduğu ve kadınların bu topluluklarda sınırlı bir eğitim aldıkları biliniyor. Kadın şair Sappho'nun günümüze ulaşan yazılarında bahsedilen bu toplulukların Lesbos adasında ve Sparta toplumunda da yer aldıkları ve bu topluluklarda kadınların birbirleriyle ilişki kurmalarının normal karşılandığı düşünülüyor. Ancak şehirlerin gelişmesi ve toplumda evlilik fikrinin daha çok önem kazanmasıyla kadınlar arasındaki ilişkilerin azaldığına inanılıyor.

0 yorum: